Pierogi ruskie

klasyczne pierogi ruskiePierogi ruskie

Pierogi ruskie zna i jada chyba każdy z nas.Ten przysmak jest bardzo popularny i z doświadczenia wiem, że smakuje nawet zagranicznym gościom.

Nie wiem, czy wiecie, ale pierogi nie pochodzą z Rosji. Przed wojną popularne były na Ukrainie i wtedy nazywano je pierogami polskimi. Po wojnie (gdy Lwów i jego tereny trafiły do Rosji) zaczęto je nazywać pierogami ruskimi (od Rusi Kijowskiej – Kresów Wschodnich). Ponoć do dziś sąsiedzi ze Wschodu nazywają je jednak polskimi.

Pierogi ruskie to moje ulubione pierogi. Uwielbiam je nie tylko jeść, ale i przygotowywać. Robi się je dużo łatwiej niż pierogi z kapustą i grzybami, pierogi z mięsem, czy pierogi z owocami. Przyjemniej się je zlepia, dzięki zwartej konsystencji farszu. tradycyjne pierogi ruskie

Z poniższego przepisu wychodzi ok. 50 sporych sztuk pierogów (w zależności od wielkości).

Składniki na farsz:

  • 0,5 kg ziemniaków
  • 0,5 kg twarogu półtłustego lub tłustego
  • 1 cebula
  • olej
  • sól
  • pieprz (może być ziołowy)

Ziemniaki obrać i ugotować w osolonej wodzie do miękkości. Jeszcze ciepłe przecisnąć przez praskę lub ugnieść tłuczkiem do ziemniaków. Do przestudzonych ziemniaków dodać ser i wszystko razem dokładnie wymieszać.

Cebulę obrać i posiekać w drobną kosteczkę. Na patelnię wlać olej. Na rozgrzanym oleju podsmażyć cebulę i dodać ją do ziemniaków i sera. Farsz do pierogów przyprawić do smaku solą i pieprzem (powinien być dość wyrazisty, by był wyczuwalny w cieście). Wszystko dokładnie wymieszać.ciasto na pierogi

Składniki na ciasto:

  • 2 czubate szklanki mąki pszennej
  • ok. 1 szklanki ciepłej wody
  • 1 łyżka oleju lub roztopionego masła
  • szczypta soli

Mąkę przesiać do miski, dodać sól i olej. Powoli wlewać ciepłą wodę, mieszając wszystko łyżką. Następnie rozpocząć zagniatanie ciasta dłońmi, w razie konieczności podsypując mąkę (gdy będzie się kleiło). Ciasto na pierogi powinno być elastyczne i dobrze zagniecione.

pierogi ruskieCiasto przełożyć na stolnicę podsypaną mąką i rozwałkować (można podzielić ciasto na 2 części) na bardzo cienki placek (ok. 2 mm). W placku wykrawać kółka (np. szklanką). Na każde kółko nakładać kopiastą łyżeczkę farszu i przetrzymując dłońmi sklejać boki ciasta (w półkole) dociskając mocno brzegi. Należy uważać, aby farsz nie dostał się pomiędzy sklejane brzegi ciasta, może wtedy wypłynąć.

W sporym garnku zagotować wodę, posolić (ok. 1 łyżeczki). Ulepione pierogi ruskie wrzucać na wrzątek. Gotować je ok. 2-3 minut od ich wypłynięcia na powierzchnię. Pierogi wyjmować łyżką cedzakową.

Pierogi ruskie podawać ze skwarkami, podsmażoną cebulką lub ze śmietaną.odsmażane pierogi ruskie Do nich – obowiązkowo barszcz czerwony.

Bardzo dobre są również na drugi dzień odsmażone na odrobinie masła, przyrumienione.

Smacznego!

Przeczytaj inne:
sałatka śledziowa z fasolą
Sałatka śledziowa z fasolą

Sałatka śledziowa z fasolą Prosta w wykonaniu sałatka śledziowa z fasolą, kukurydzą, ogórkiem i cebulką. Z poniższego przepisu wychodzi spora...

Zamknij