Kruche rogaliki z marmoladą
Kruche rogaliki z marmoladą
Kruche rogaliki z marmoladą są nieco bardziej pracochłonne, niż rogaliki z ciasta francuskiego, ale efekt jest warty każdej poświęconej na to minuty! Ciasto kruche, idealnie kruche, idealnie maślane to podstawa tych rogalików. Nadzienie może być różne, tu prezentuję najprostszą wersję – z marmoladą różaną, która według mnie jest najlepsza do takich rogalików.
Z poniższego przepisu wychodzi ok. 35 kruchych rogalików z marmoladą.
Składniki:
- 350 g mąki pszennej
- 200 g masła
- 2 żółtka (białek nie wyrzucać)
- 1/4 szklanki cukru pudru
- 1 czubata łyżka gęstej śmietany
- 1 słoiczek marmolady np. różanej
Wszystkie składniki wrzucić do miski. Zimne masło posiekać nożem, po czym całość szybko wyrobić dłońmi na gładką masę. Z ciasta ulepić kulę, owinąć ją folią i wstawić do lodówki na min. 1 godzinę.
Po tym czasie ciasto podzielić na 4 części (najlepiej wyjmować je z lodówki pojedynczo) i każdą część rozwałkować cienko na kształt koła (np. odrysowując je od dużego talerza – średnica ok. 30 cm). Każde koło podzielić jak pizzę na 8 kawałków. Na każdym kawałku układać łyżeczkę marmolady (powinna być twarda, zwarta, aby nie wypłynęła podczas pieczenia) i kolejno zwijać rogaliki od zewnątrz do środka. Końce lekko zawinąć tworząc rogala i docisnąć, by nadzienie nie miało szansy się wydostania.
Kruche rogaliki z marmoladą posmarować z wierzchu białkami, które pozostały z przyrządzania ciasta kruchego, wstawić do nagrzanego do 180oC piekarnika (termoobieg) i piec ok. 15 minut do zarumienienia.
Rogaliki wyjąć, lekko przestudzić, po czym polukrować.
Składniki na lukier:
- 1 szklanka cukru pudru
- 2-3 łyżki gorącej wody
Cukier puder połączyć z wodą i rozetrzeć, aby nie było grudek. Jeśli lukier wyjdzie za gęsty – dodać więcej wody. Jeśli zbyt rzadki – dosypać cukru. Lukrem polukrować lekko ciepłe rogaliki. Przechowywać w suchym miejscu (nie w lodówce).
Czekoladoholikom polecam kruche rogaliki z czekoladą i orzechami.
Smacznego!