Śledzie w śmietanie

śledzie w śmietanie z ogórkiem i jabłkiem

Śledzie w śmietanie

Śledzie mają dużo białka, mikroelementów i witamin. Zaliczane są do ryb tłustych, ale wbrew pozorom – nie mają dużo kalorii. Zawarty w nich tłuszcz to dobroczynne dla zdrowia kwasy tłuszczowe. śledzieŚledzie obniżają ciśnienie, poziom złego cholesterolu i zwiększają odporność, co można odczytać z jednego z przysłów holenderskich: „Jeżeli w pobliżu Ciebie jest śledź, lekarz będzie daleko”.

Jedzenie śledzi poprawia pamięć i koncentrację, tak więc nie ma co czekać, a do dzieła!

Śledzie w śmietanie z dodatkiem cebulki, jabłka i ogórków to idealny pomysł na przystawkę lub nawet na posty obiad.

Składniki:

  • 400 g filetów śledziowych a’la matias
  • 1 winne jabłko
  • 1 nieduża cebula
  • 3 ogórki konserwowe
  • 200 ml śmietany 18%
  • łyżeczka soku z cytryny
  • cukier
  • sól
  • pieprzśledzie w śmietanie

Filety śledziowe opłukać pod bieżącą wodą, a następnie je wymoczyć w zimnej wodzie, zmieniając ją ze 2-3 razy w ciągu ok. 1,5 godziny. Można wcześniej spróbować kawałek śledzia, czy nie jest zbyt słony.

Cebulę obrać i drobno posiekać. Jeśli nie lubicie zbyt intensywnego zapachu cebuli, można ją sparzyć (przelać wrzącą wodą), będzie delikatniejsza.

Jabłko obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach lub pokroić w drobną kosteczkę. Od razu skropić sokiem z cytryny, aby jabłko nie ściemniało.

Ogórki konserwowe pokroić w kosteczkę.

Filety śledziowe odsączyć z nadmiaru wody, wytrzeć je delikatnie i pokroić w kostkę pożądanej wielkości. Można pokroić w paseczki. Śledzie układać w misce, przekładając je cebulą, jabłkiem i ogórkiem.

Śmietanę wymieszać z solą (nie za dużo! śledzie są słoną rybą), pieprzem i cukrem (ok. pół łyżeczki) i zalać nią śledzie. śledzie z ogórkiem, jabłkiem, cebuląNa górę zmielić kilka ziaren pieprzu.

Śledzie w śmietanie schłodzić przed podaniem, aby smaki się „przegryzły”. Przechowywać w lodówce. Śledzie w śmietanie puszczają wodę, należy uważać wyjmując je z lodówki, by wody nie wylać.

Śledzie w śmietanie są wyśmienite z dodatkiem ciepłego, ugotowanego w mundurku ziemniaka – jest to świetny pomysł na postny obiad.

Smacznego!

Przeczytaj inne:
krem z buraków
Krem z pieczonych buraków

Zupa krem z buraków Pasję do buraków zaszczepili we mnie rodzice. Często przygotowywali mi koktajle z buraków lub surówki na...

Zamknij