Sałatka śledziowa z ziemniakami

sałatka śledziowa z ziemniakamiSałatka śledziowa z ziemniakami

Śledzie i ziemniaki idealnie do siebie pasują. Śledziem można nadziewać ziemniaki, śledzie można jeść z dodatkiem ugotowanych ziemniaków, można też zrobić sałatkę śledziową z ziemniakami, czyli wszystko ze sobą połączyć.

Ta sałatka śledziowa z ziemniakami ogromnie mi posmakowała. Długo nie mogłam się przekonać do surowych śledzi, jednak gdy zaczęłam robić sałatki, pokochałam smak śledzi w nich.

Z poniższego przepisu wychodzi nieduża salaterka. Dla większej gromady gości, proponuję podwoić ilość składników.

Składniki:śledzie z ziemniakami

  • 350 g ziemniaków (nieobranych)
  • 200 g filetów śledziowych a’la Matjas
  • 2 spore ogórki kiszone
  • 1/2 czerwonej cebuli
  • 2 łyżki śmietany
  • 1-2 łyżki majonezu
  • 1 łyżka musztardy Dijon
  • pieprz

Filety śledziowe namoczyć w zimnej wodzie. Moczyć je ok. 1,5 godziny (w zależności od tego, jak bardzo są słone; można kawałeczek spróbować). Wodę można wymienić podczas tego czasu na świeżą.

Ziemniaki dokładnie wyszorować i ugotować je (w mundurkach, bez obierania) w mocno osolonej wodzie. Wystudzić, po czym zdjąć z nich skórę i pokroić je w kostkę o boku ok. 1,5-2 cm.

sałatka śledziowa z ziemniakamiOdsączone z wody filety śledziowe pokroić w paseczki (ok. 1 cm) i dodać do ziemniaków.

Cebulę drobno posiekać. Ogórka pokroić w kostkę (ok. 1 cm).

Wszystkie składniki wrzucić do miski i wymieszać ze sobą delikatnie.

Majonez, śmietanę, musztardę i pieprz wymieszać i dodać do sałatki śledziowej z ziemniakami. Całość dokładnie, ale dość delikatnie (aby z ziemniaków nie zrobiła się papka), wymieszać.

Sałatkę śledziową z ziemniakami wstawić do lodówki, aby smaki przeszły sobą, na ok. 2-3 godziny przed spożyciem. Przechowywać ją w lodówce i spożyć w ciągu kilku następnych dni.

Smacznego!

Przeczytaj inne:
lasagne z mięsem mielonym
Lasagne z mięsem

Lasagne z mięsem mielonym, pomidorami i beszamelem Mój T. zakochał się w tym daniu, gdy byliśmy w Rzymie. Faktycznie -...

Zamknij