Sernik dyniowy
Sernik dyniowy
Dynia to rewelacyjne warzywo! Genialnie pasuje i do dań na słono (obiady, sałatki) i do dań na słodko.
Sernik dyniowy jest tego świetnym przykładem. Nie dość, że robi się go szybko, to na dodatek jego smak jest nieziemski! Zresztą jest to sernik, a to ciasto uwielbiam ponad wszystko 😉
Zdecydowanie bardziej do sernika dyniowego polecam dynię odmiany Hokkaido. Jest słodsza i ma intensywniejszy kolor. Na zdjęciach sernik jest z użyciem zwykłej dyni.
Składniki na spód:
- 200 g ciasteczek owsianych w czekoladzie
- 2 czubate łyżki płatków osianych
- 80 g masła
Tortownicę o średnicy ok. 23 cm wyłożyć papierem do pieczenia (spód). Dobrze zapiąć obręcz. Z zewnątrz owinąć ją dokładnie folią aluminiową (sernik będzie pieczony w kąpieli wodnej).
Masło roztopić w garnuszku. Ciastka wraz z płatkami owsianymi zmielić w malakserze na proszek. Opcjonalnie (jeśli lubicie) można do nich dodać nieco cynamonu albo imbiru. Przerzucić je do masła i dokładnie wymieszać. Składniki na spód wyłożyć do tortownicy i wyrównać. Wstawić do lodówki do stężenia.
Składniki:
- 1 kg sera twarogowego (może być z wiaderka, ale musi być dobrej jakości; można zmieszać z delikatniejszym serkiem mascarpone: 250 g serka mascarpone, 750 g twarogu)
- ok. 400 g puree z dyni
- ok. 190 g cukru
- 4 jajka
- 3 łyżki mąki ziemniaczanej
- 1 łyżka maki pszennej
Wszystkie składniki powinny być w pokojowej temperaturze, należy je więc wcześniej wyjąć z lodówki.
Wszystkie składniki umieścić w misce i zmiksować mikserem ale jedynie do połączenia się składników. Nie miksować zbyt długo, by nie napowietrzyć sernika (urośnie i popęka, a później opadnie).
Składniki na sernik dyniowy wylać na przygotowany wcześniej spód i wstawić do większej formy (np. żaroodpornej) wypełnionej wodą. Sernik będzie pieczony w kąpieli wodnej, musi więc być w ok. połowie zanurzony w wodzie.
Sernik dyniowy wstawić do nagrzanego do 170oC piekarnika (góra-dół), niemal natychmiast zmniejszyć temperaturę do 140oC i piec ok. 90 minut. Wierzch sernika dyniowego powinien być ścięty.
Sernik ostudzić, wyjąć z wody i schłodzić w lodówce przez minimum kilka godzin.
Sernik dyniowy można ozdobić np. gwiazdkami z bitej śmietany lub czekoladową polewą. Ja tym razem postawiłam na prostotę, nie ulepszając już nic.
Smacznego!