Puree z dyni

Puree z dyniPuree z dyni

Puree z dyni bardzo często będę wykorzystywała w swoich przepisach. Postanowiłam więc stworzyć osobny wpis, który krok po kroku prowadzi, jak przygotować puree z dyni. Przede wszystkim puree z dyni wykorzystuje się do słodkich wypieków, takich jak serniki czy babeczki.

Puree dynioweSkładniki:

  • dynia o mączystym środku (najlepsza jest dynia odmiany Hokkaido, gdyż ma mocno pomarańczowy kolor, lekko słodkawy smak, ale do puree z dyni nada się niemal każda odmiana dyni)

Dynię umyć z zewnątrz. Dużym, ostrym nożem przekroić ją na pół, następnie na ćwiartki i wydrążyć z niej środek z pestkami (np. łyżką lub gałkownicą do lodów). Pokroić ją na cieńsze plastry.

Plastry dyni ułożyć na blaszce z piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia. Dynię wstawić do piekarnika nagrzanego do 190-200oC (góra-dół) i piec ok. 50-60 minut do miękkości. Jeśli widelec wbity w dynię wchodzi gładko, dynia jest upieczona.

Dynia   Dynia pieczona

Upieczoną dynię wystudzić, a następnie pozbawić skóry. Zmiksować blenderem do otrzymania gładkiego puree. Jeśli puree z dyni będzie zbyt wodniste, można je wrzucić na patelnię lub do garnka i gotować do odparowania nadmiaru płynu.

Takie puree z dyni można przechowywać w lodówce kilka dni, natomiast równie dobrze można je mrozić. Można więc od razu zrobić więcej i zamrozić w woreczkach.

Smacznego!

Przeczytaj inne:
Paprykarz szczeciński
Domowy paprykarz szczeciński

Domowy paprykarz szczeciński Czy jako dzieci jadaliście ten przysmak? Pamiętacie jego rybny smak? Teraz o dobry paprykarz szczeciński naprawdę trudno....

Zamknij