Tort kajmakowy
Tort kajmakowy na orzechowym biszkopcie
Tort kajmakowy: orzechowe blaty biszkoptu, nasączone kawą i likierem, przełożone masą śmietanowo-kajmakową i do tego całość polana domowym kajmakiem – wszystko to w połączeniu jest tak obłędne, że nie można poprzestać na jednym kawałku takiego tortu kajmakowego!
Tort kajmakowy jest wyważony w smaku, idealnie słodki.
Tort kajmakowy należy robić dzień wcześniej lub nawet podzielić pracę na 3 dni (gdzie pierwszego należy gotować masę kajmakową oraz schłodzić śmietankę kremówkę i serek mascarpone).
Zamiast poniższego biszkoptu orzechowego, możecie przygotować tradycyjny biszkopt.
Składniki na biszkopt orzechowy:
- 5 jajek
- 2/3 szklanki drobnego cukru do wypieków
- 2/3 szklanki mąki pszennej
- 1/2 szklanki zmielonych orzechów włoskich
- 1 czubata łyżka mąki ziemniaczanej
- szczypta soli
Białka oddzielić od żółtek. Do białek dodać szczyptę soli i ubić je mikserem na sztywną pianę. Pod koniec rozpocząć dodawanie cukru – dodawać go małymi porcjami cały czas miksując. Gdy piana będzie sztywna i lśniąca, dodawać po jednym żółtku, cały czas miksując.
Obie mąki wymieszać ze sobą i stopniowo (podzielić na 3-4 części) przesiewać je do ubitej masy jajecznej, mieszając bardzo delikatnie (najlepiej drewnianą łyżką) po każdym dodaniu.
Orzechy włoskie zmielić na niemal proszek (można malakserem) i dodać (również stopniowo i partiami) do masy na biszkopt, mieszając delikatnie.
Ciasto na biszkopt orzechowy przelać do formy o średnicy ok. 22-23 cm, wyłożonej (samo dno) papierem do pieczenia, wyrównać i wstawić do nagrzanego do 170oC piekarnika (góra-dół). Biszkopt orzechowy piec ok. 30 minut, po czym wyjąć go (gorącego) i z wysokości ok. 60 cm zrzucić na podłogę (dzięki temu nie opadnie i nie wybrzuszy się). Wstawić ponownie do piekarnika i zostawić do wystygnięcia przy uchylonych drzwiczkach. Dopiero całkowicie ostygnięty biszkopt przekroić na 3 równe blaty według wskazówek w zakładce Tips&Tricks.
Składniki na poncz:
- 3/4 szklanki wody
- 1 łyżka kawy zbożowej
- 4 łyżki likieru kawowego, śmietankowego
Wszystkie składniki wymieszać ze sobą.
Składniki na krem kajmakowy:
- 400 ml śmietanki kremówki
- 400 g masy kajmakowej (z puszki)
- 500 g serka mascarpone
Masę kajmakową należy wcześniej gotować kilka godzin (2-3) zanurzoną w całości w wodzie, w przykrytym garnku. Dzięki temu nie będzie twarda. Następnie masę należy dobrze wystudzić. Śmietankę kremówkę i mascarpone należy wcześniej dobrze schłodzić. Czynności te lepiej wykonać już poprzedniego dnia.
Schłodzoną kremówkę ubić na sztywno. Mascarpone wmieszać do ubitej śmietanki (nie miksować za długo, by masa się nie zważyła). Do ubitej masy dodać całkowicie wystudzoną masę kajmakową, zmiksować całość razem.
Ponadto:
- 4 łyżki dżemu z czarnej porzeczki
Teraz pora złożyć tort kajmakowy. Układamy pierwszy blat (najlepiej ponownie wkładając go w obręcz tortownicy i nasączamy go równomiernie ponczem (1/3 całości). Na nasączonym biszkopcie rozprowadzamy dżem z czarnej porzeczki, a na niego wykładamy 1/3 masy kajmakowej. Całość wyrównujemy i przykrywamy drugim blatem. Ten ponownie z góry zwilżamy ponczem, a następnie rozprowadzamy 1/3 masy kajmakowej (tutaj już pominęłam dżem, jednak możecie go tu również użyć). Ostatni blat tortu kładziemy na pozostałe, nasączamy i wykładamy pozostałą część masy ale tak, aby pokryć wierzch tortu kajmakowego oraz jego boki.
Całość dekorujemy dowolnie, ja do tego użyłam domowej masy kajmakowej. Dekorację jednak pozostawiłam na następny dzień (dzień spożycia tortu kajmakowego).
Składniki na domowy kajmak:
- 125 g cukru brązowego trzcinowego
- 3 łyżki wody
- 75 ml śmietanki kremówki
- 25 g masła
Do garnka wsypać cukier i wlać 3 łyżki wody. Całość zagotować i gotować tak długo, aż cukier się rozpuści i całość nabierze brązowego koloru. Po tym czasie dodać do karmelu masło, roztopić go w nim cały czas podgrzewając, a na koniec wlać śmietankę kremówkę i energicznie mieszać, by całość się dokładnie połączyła. Gotować kilka minut cały czas mieszając, wystudzić. Masa kajmakowa po przygotowaniu będzie rzadka, ale po wystygnięciu zgęstnieje.
Wystudzoną masę kajmakową wylać na tort kajmakowy i dowolnie udekorować tort. Boki można dodatkowo obsypać podprażonymi płatkami migdałów lub posiekanymi orzechami.
Tort kajmakowy wstawić do lodówki na kilka godzin. Najlepszy jest następnego dnia po przygotowaniu.
Smacznego!