Oponki serowe

oponki seroweOponki serowe (całuski serowe)

Oponki serowe, inaczej nazywane całuskami serowymi, to rodzaj ciasta z twarogu, smażonego na głębokim oleju, kształtem przypominają amerykańskie donutsy.

całuski seroweOponki serowe robi się praktycznie ekspresowo (chodzi o ciasto), dużo szybciej i przyjemniej niż ciasto drożdżowe jak na pączki. Nie trzeba też czekać, aż ciasto wyrośnie, czy nie trzeba nawet długo zagniatać ciasta. Wystarczy połączyć wszystkie składniki i usmażyć oponki serowe.

Jest jednak pewien minus robienia całusków serowych – znikają w okamgnieniu i dzięki temu powiększają nasze „oponki” 😉 Ale wartoooo! Poniższy przepis sprawia, że nie są one przesiąknięte tłuszczem, dzięki czemu nie czujemy sytości jedząc je.

Składniki na ok. 30 sztuk:

  • 500 g sera półtłustego (ja użyłam twarogu w kostce)
  • 450 g mąki pszennej
  • 250 ml śmietany gęstej
  • 100 g cukru (można użyć cukier puder)
  • 4 żółtka
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1 łyżka spirytusu (lub octu)

Ser przełożyć do miski, rozdrobnić go nieco widelcem. Do sera dodać pozostałe składniki: mąkę wymieszaną z sodą i cukrem, żółtka, spirytus, śmietanę. Wszystkie składniki połączyć ze sobą i lekko zagnieść. Ciasto będzie się kleiło tym bardziej, im dłużej je będziemy wyrabiać, ale według mnie im mniej podsypiemy mąką, tym oponki serowe będą lepsze i delikatniejsze.

ciasto na całuski   oponki

Ciasto podzielić na mniejsze części i każdą część rozwałkować na grubość ok. 1 cm (podsypując mąką). W rozwałkowanym cieście wykrajać szklanką kółka, a w każdym kółku wykrajać mniejsze kółka (np. kieliszkiem). Mój T. nie dał mi wykrojonych środków zagnieść, by tworzyć z nich kolejne oponki serowe, chciał po prostu „kropki serowe”, więc smażyliśmy i oponki i „kropki”.

Ponadto:

  • olej do smażenia (najlepiej rzepakowy)
  • cukier puder do posypania

smażone całuskiDo wysokiego rondla wlać olej (dość sporo, ok. 3 cm na pewno), rozgrzać, a po chwili nieznacznie zmniejszyć grzanie pod garnkiem. Na rozgrzany olej wrzucać po kilka sztuk oponek serowych (lub „kropek serowych”) i smażyć je na złoty kolor przewracając raz w trakcie smażenia. Olej nie może być bardzo gorący (nie ustawiajmy temperatury na maksymalną), ponieważ oponki spalą się z zewnątrz, a w środku pozostaną surowe, a tego nie chcemy. Z zewnątrz oponki serowe powinny mieć złoto-brązowy kolor.

Usmażone oponki serowe wykładać na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym, aby odsączyć z nich nadmiar tłuszczu. Po chwili przekładać na suchy talerz i obsypać je cukrem pudrem.

Polecam też pozostałe przepisy na słodkości na tłusty czwartek, a dla leniwych polecam szczególnie pączusie serowe – te się robi jeszcze szybciej!

Pozostałe białka można wykorzystać na inne przepisy.

Smacznego!

Spodobał Ci się przepis? Polub mnie na facebooku, a będziesz na bieżąco!
lubie-to-png

Przeczytaj inne:
Krem z dyni piżmowej
Krem z dyni piżmowej

Krem z dyni piżmowej Robiłam już krem z dyni Hokkaido i zupę dyniową z mlekiem kokosowym. Tym razem, mając dynię...

Zamknij