Risotto z suszonymi grzybami
Risotto z suszonymi grzybami
Robiłam już risotto ze świeżymi grzybami, gdy miałam wiaderko świeżo zerwanych z lasu grzybów, ale teraz, chcąc smakiem powrócić do tamtych chwil, prezentuję Wam risotto z suszonymi grzybami (risotto z borowikami).
- 1 szklanka ryżu do risotto
- 50-60 g suszonych borowików (mogą być inne grzyby)
- 1/2 szklanki startego sera grana padano (lub innego podobnego)
- 3-4 łyżki masła
- 100 ml wina białego wytrawnego (można zamienić na bulion)
- ok. 800 ml bulionu grzybowego (np. z kostki rosołowej grzybowej)
- szalotka lub 1/2 niedużej cebuli
- 1 ząbek czosnku
- 2 łyżki natki pietruszki
- sól
- pieprz
Grzyby zalać wrzątkiem, lekko wypłukać, odlać wodę, po czym zalać ponownie i zostawić do napęcznienia na ok. godzinę. Po tym czasie grzyby odsączyć z wody i pokroić je na mniejsze kawałki (ale niezbyt małe!). Woda z tych grzybów będzie stanowiła bulion. Doprawić go do smaku solą, pieprzem (można dodać kostkę grzybową) i podgrzewać (bulion powinien być cały czas gorący).
W głębokim rondlu lub np. w woku roztopić 2 łyżki masła. Wrzucić posiekaną drobno cebulkę i przeciśnięty czosnek i chwilę razem dusić (nie rumienić!), po czym wsypać pokrojone grzyby i całość smażyć ok. 2-3 minut. Po tym czasie wsypać cały ryż i dokładnie wymieszać, aby każde ziarenko ryżu było pokryte masłem.
Wlać całe wino, od razu je odparować, po czym przystąpić do mieszania na przemian z dolewaniem bulionu: dolewamy jedną chochlę bulionu, gotujemy mieszając, gdy płyn w większej części odparuje – wlewamy kolejną i tak aż do końca i do czasu, gdy ryż będzie al dente. Po ok. 15-18 minutach, gdy ryż będzie gotowy i wlejemy ostatnią chochlę (ale nie odparujemy jej do końca), odstawiamy rondel z ognia, dodajemy pozostałe masło oraz starty ser i całość dokładnie mieszamy, aby masło i ser się roztopiły.
Risotto z suszonymi grzybami przekładamy na głębokie talerze, dekorujemy natką pietruszki i dodatkowo startym parmezanem, podajemy gorące.
Smacznego!