Racuchy drożdżowe
Racuchy drożdżowe
O taaaak, gdy robimy racuchy drożdżowe, to hurtowo. Wszyscy są nim zachwyceni oprócz taty. Dlaczego? Dlatego, że w tym daniu nie ma mięsa 😉 Racuchy drożdżowe z reguły podajemy z cukrem pudrem. Czasem jednak odchodzimy od tradycji i dodajemy do nich własnoręcznie robiony dżem z wiśni lub śmietanę.
Racuchy drożdżowe są bardziej pracochłonne niż placki z jabłkami czy placki z bananami, ale warto!
Do środka racuchów drożdżowych można dodać również rodzynki lub świeże pokrojone w kostkę jabłka. Poniżej przepis na tradycyjne racuchy drożdżowe. A może by tak zrobić je na tłusty czwartek? 🙂
- 1/2 kg mąki pszennej
- 50 g drożdży świeżych
- 1,5 szklanki mleka
- 1 jajko
- 2 łyżki cukru
- 1 kieliszek spirytusu (albo rumu)
- szczypta soli
- garść rodzynek lub 2 jabłka (opcjonalnie)
- olej do smażenia
- cukier puder do posypania
Najpierw zrobić zaczyn: drożdże pokruszyć, zalać 1/2 szklanki mleka i wsypać 1 łyżeczkę cukru, dokładnie wymieszać. Przykryć lnianą ściereczką i pozostawić w ciepłym miejscu do podwojenia swojej objętości.
Do sporej miski przesiać mąkę, zrobić po środku wgłębienie i wlać tam jajko, wsypać cukier, szczyptę soli, spirytus, mleko i wyrośnięty rozczyn. Wszystko dokładnie wyrabiać mikserem nakładkami do ciasta drożdżowego (można też dłońmi). Na koniec dodać rodzynki lub jabłka. Ciasto powinno być elastyczne i powinno odchodzić od nakładek miksera (dłoni), nie powinno się lepić. Uformować kulę, przykryć lnianą ściereczką i odstawić na ok. 1-1,5 godziny do wyrośnięcia. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.
Po tym czasie rozgrzać patelnię i wlać na nią olej (tak, by zakrywał całe dno). Olej nie może być za bardzo gorący. Do kubka wlać gorącą wodę i maczać w nim łyżkę przed każdym nabraniem ciasta (łatwiej wtedy odejdzie od łyżki). Nakładać łyżką ciasto na rozgrzaną patelnię i smażyć do zarumienienia z obu stron. Placki powinny rosnąć na patelni. Po usmażeniu odkładać na ręcznik papierowy, aby odsączyć z nich nadmiar tłuszczu.
Racuchy drożdżowe po lekkim wystudzeniu oprószyć cukrem pudrem. Podawać same, z cukrem pudrem lub konfiturami.
Następnego dnia (jeśli coś zostanie), aby były równie świeże, wystarczy włożyć je na kilka sekund do kuchenki mikrofalowej 🙂
Smacznego!