Chleb razowy pszenno-żytni

chleb razowyChleb razowy pszenno – żytni

Kto z nas nie lubi świeżo upieczonego, ciepłego chleba posmarowanego masłem? A na dodatek takiego, bez spulchniaczy i ulepszaczy…? Ten chleb razowy jest bardzo prosty w wykonaniu, polecam więc go każdemu. Zamiast mąki żytniej spokojnie można dodać mąkę np. razową chlebową. Ja lubię jednak chleb żytni, a z mąki razowej wychodzi naprawdę bardzo smaczny, wilgotny i długo trzymający świeżość.

Składniki na dość spory bochenek:chleb razowy pszenno-żytni

  • 400 g maka żytnia razowa typ 2000 pełnoziarnista
  • 200 g mąka pszenna razowa
  • 450 ml ciepłej wody
  • 25 g masła
  • 2 łyżeczki drożdży w proszku
  • 2 łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka cukru

Masło roztopić w garnuszku i lekko ostudzić. Do dość sporej miski przesiać obie mąki, dodać drożdże, sól, pieprz, wszystko wymieszać. W mąkach zrobić wgłębienie i wlać przestudzone masło oraz letnią wodę. Wszystkie składniki dokładnie ze sobą wymieszać, ciasto będzie dość kleiste. Można użyć miksera z nakładkami do ciasta drożdżowego. Ciasto wyrabiać dość długo, aż będzie odchodziło od dłoni. Po tym czasie uformować z niego kulę, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia swojej objętości (ok. 1,5 godziny). Po tym czasie chleb razowy należy wyrobić raz jeszcze – albo mikserem albo dłońmi znów je wyrabiamy i przekładamy do natłuszczonej masłem i obsypanej np. otrębami pszennymi czy żytnimi foremki o wymiarach 30×12 cm (keksówka). Można też użyć dwóch mniejszych foremek.

chleb razowy z masłemCiasto ponownie odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (ok. 30 minut). Po tym czasie lekko naciąć je przez środek. Można dodatkowo posmarować je z wierzchu roztrzepanym jajkiem i obsypać ziarnami (słonecznik, dynia).

Chleb razowy wstawić do nagrzanego do 230oC piekarnika (grzanie góra-dół), a po 10 minutach zmniejszyć temperaturę do 190oC i piec ok. 20 minut. Chleb razowy studzić na kratce.

Chleb razowy przechowywać w chlebaku, najlepiej owinąć go lnianą ściereczką. U mnie spokojnie wytrzymał 3 dni w świeżości.

Smacznego!

Przeczytaj inne:
Puree z dyni
Puree z dyni

Puree z dyni Puree z dyni bardzo często będę wykorzystywała w swoich przepisach. Postanowiłam więc stworzyć osobny wpis, który krok...

Zamknij