Drożdżówki z malinami i białą czekoladą
Drożdżówki z malinami i białą czekoladą
Szczerze przyznam, że rozkochałam się w nich! Zwłaszcza ciepłych, z lejącym jeszcze lukrem! Drożdżówki z malinami z dodatkiem białej czekolady są obłędne w smaku! Ciasto drożdżowe jest przyjemne do przygotowania, a smak zachwyci wielbicieli malin!
Składniki:
- 300 g mąki pszennej
- 7 g suszonych drożdży
- 50 g cukru pudru
- 125 ml mleka
- 50 g masła
- 2 jajka
- szczypta soli
Masło roztopić, ostudzić, połączyć z mlekiem i rozbełtanymi jajkami.
W misce wymieszać ze sobą przesianą mąkę, cukier, drożdże i sól. Do miski wlać mokre składniki i wszystko razem miksować mikserem z nakładkami do ciasta drożdżowego tak długo, aż ciasto będzie elastyczne i będzie odchodziło od brzegów miski (nawet kilkanaście minut). Uformować kulę, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia swojej objętości (min. 1,5 godziny). Ciasto można też wsadzić do lodówki na całą noc i piec drożdżówki z malinami następnego dnia (należy wtedy wyjąć je ok. 2 godziny wcześniej, by się nieco ociepliło).
Wyrośnięte ciasto krótko wyrobić i rozwałkować na placek o wymiarach ok. 35×25 cm.
Ponadto:
- 150 g malin (najlepiej świeżych)
- 50 g białej czekolady
Czekoladę zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Rozsypać ją na rozwałkowanym cieście, a na nią rozłożyć maliny (delikatnie przepoławiając je palcami) na mniej więcej 3/4 powierzchni (by łatwiej było zwinąć).
Następnie zwinąć jak naleśnika wzdłuż dłuższego boku (rozpoczynając od boku z malinami). Ciasto pokroić na ok. 2 cm kawałki ostrym nożem (ok. 12-14 sztuk).
Formę o wymiarach ok. 30×25 cm (lub tortownicę o średnicy 26 cm wyłożyć papierem do pieczenia i układać na nim drożdżówki cięciem na dół w niewielkich odstępach od siebie.
Drożdżówki z malinami odstawić do podrośnięcia na kolejną ok. godzinę.
Drożdżówki z malinami wstawić do nagrzanego do 180oC piekarnika (góra-dół) i piec ok. 22-25 minut do zarumienienia. Wyjąć z piekarnika, ostudzić, a jeszcze lekko ciepłe polukrować lub oprószyć cukrem pudrem.
Składniki na lukier:
- 1 szklanka cukru pudru
- 2-3 łyżki gorącej wody (można zastąpić sokiem z cytryny)
Cukier rozetrzeć z płynem. Jeśli lukier wyjdzie za gęsty – dolać wody, jeśli za rzadki – dosypać cukru.
Smacznego!